חברות וחברים יקרים 

כאשר ברקע מתיחות בטחונית בצפון ובדרום, חברינו בצפון ובעוטף ישראל מתמודדים עם אזעקות וקצין צה"ל, נכדה של חברתנו מרינט וקנין, ניצל בנס מאש צלף, עסוק ראש הממשלה בהעברת חוקים מפלים וגזעניים. נחמתי את משפחתו של סמ"ר אביב לוי ז"ל, הוריו, פרי ויעקב, שיתפו עד כמה היה מיוחד, עד כמה אהב את המדינה והיה מחויב לה. סיירתי השבוע גם ברמת הגולן, הגעתי לחזק את התושבים ופגשתי את חברינו כשברקע קולות ההפצצות. במקום שאנחנו רואים שדות שרופים, רקטות, פצמ״רים, טילים בכנרת ובלוני תבערה- נתניהו רואה מכונת מנדטים. במקום למנף את הפסקת האש שחמאס ביקש, במקום להניע לשינוי מדיני, נתניהו משמר את המצב ואת סדר היום המדיני- ביטחוני, למען הישרדותו הפוליטית.

חוק הלאום המפלה שפוגע במרקם החברתי במדינת ישראל, לא ישונה- אז נתניהו הצהיר: ״תגובש תוכנית״.
חוק הפונדקאות שמפלה הומאים ומונע מהם את הזכות להורות, לא יבוטל- אז בקואליציה מציעים: ״הרשות לענייני להט״ב״. 
בקיצור- הממשלה המפלה הזו לא תשתנה- חייבים להחליף אותה!

 

 

חוק הלאום- לא "פזיזות" ולא טעות- גזענות ואטימות

הם מצאו שיטה שם בממשלה. מחוקקים חוקים גזעניים, שפוגעים בשוויון ובדמוקרטיה ואז, כשכל העולם מתעורר נגדנו, ואחינו הדרוזים זועקים מדם ליבם על הפגיעה בברית החיים המשותפים, פתאום החקיקה הייתה "פזיזה" וצריך לתקן אותה. זו לא פזיזות ולא טעות זו לאומנות, אטימות וגזענות! 25 דיונים התקיימו בוועדה ואינספור שעות הוקדשו לדיון במליאה. התרעתי ונלחמתי בכל דיון בוועדה ובמליאה נגד החוק המפלה והגזעני שפוגע בערכי מגילת העצמאות, ועכשיו הם אומרים פזיזות? טעות?! מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי המקיימת שוויון זכויות מלא לכל אזרחיה ללא הבדל, דת, גזע ומין. יהודית ודמוקרטית. אבל בקואליציה התעקשו למחוק "מתעודת הזהות" את הדמוקרטיה ואת השוויון. 

עוד לפני הדיון הראשון בוועדה התרעתי על "אזרחים סוג א" ו"אזרחים סוג ב'", לפני שנה כבר שאלתי איך אסתכל לחברנו שכיב שאנן ששכל את בנו כמיל ז"ל בפיגוע בהר הבית, בעיניים? אבל עכשיו התעוררו השרים נפתלי בנט ומשה כחלון והזדעקו אל מול מחאת בני העדה שחשים ובצדק, נבגדים. עכשיו הם טוענים הגיע זמן תיקונים. שום תיקון חוק לא יצליח לתקן את העוול שנעשה ואת העובדה שתחת ידם עבר חוק שקובע אזרחים סוג א' ואזרחים סוג ב'.     

המדינה שמתגאה בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון לא מוכנה להגדירה ככזו בחוק. 

לצפייה בסרטון המלא - לחצו על התמונה 

להאזנה לראיון עמי ברשת ב׳, לחצו על התמונה

 

 

לצפייה בנאום המלא ממליאת הכנסת, לחצו על התמונה

 

להאזנה לראיון עמי ב׳מדליקים אש׳ ברדיו בחיפה, לחצו על התמונה

חוק הפונדקאות- אפליה בחסות החוק

חוק הפונדקאות שמכשיר אפליה בחסות החוק הוא מעליב. פוגעני, מדיר ומקטלג "אזרחים סוג א'" ו"אזרחים סוג ב'". הזכות להורות אמורה להיות שוויונית, וזה מה שהוביל לשביתה של 50,000 איש והפגנת ענק של עשרות אלפים. שנים שהקהילה נאבקת על זכויתיה הבסיסיות, על הכרה, על קבלה, על שוויון, על נישואין ועל הזכות להמשכיות. הקואליציה שמתהדרת בחו"ל במדיניות הליברלית בישראל ובקהילה הגאה, משחקת בה כאן בארץ, מישירה אליה מבט ואומרת לה במפורש- נמנע מכם את הזכות להיות אבות. אז אחרי הסרטון המביך של נתניהו והציניות שלא יודעת גבולות, כי כל מה שהוא היה צריך לעשות זה לקבל את ההסתיגות של ח"כ אוחנה, הם שלפו את רעיון הקמת "הרשות ללהט"ב"- בנסיון למסמס את המחאה. אבל אנחנו לא נעצור פה. המחאה לא תסתיים בהפגנות ברחובות ואתמול הציגה קהילת הלהט"ב את רשימת הדרישות שלה לממשלה. זה לא רק הכרה במשפחות גאות ותיקון החוק, אלא שוויון במערכת הבריאות, במערכת החינוך, בתקציבים, בחקיקה ובקיצור- שוויון. נמשיך את המאבק עד לשינוי. די עם הדיבורים- הגיעה העת למעשים.


לצפייה בנאום ממליאת הכנסת, לחצו על התמונה

להזאנה לראיון במלא בגלצ - לחצו על התמונה

 

חוק הפייסבוק- במקום להילחם בטרור ברשת פגעו בחופש הביטוי

חוק הפייסבוק היה אמור להיות חוק תקדימי שיחול רק על פייסבוק גוגל ומעצמות הרשת, ויאפשר לראשונה לחייב אותן לנטר ולהסיר תכנים של הסתה לטרור. זו בדיוק הייתה הצעת החוק שיזמתי ועברה בקריאה טרומית כבר ב-2016. אך להצעת החוק הזו הצטרפה הצעת חוק ממשלתית של השרים ארדן ושקד. הצעת חוק רחבה ומרחיקת לכת שחלה על כל עבירה פלילית ועל כל אתר אינטרנט. בדיונים בוועדות דרשתי לצמצם את הצעת החוק הממשלתית שתחול רק על הסתה לטרור ורק על הרשתות החברתיות בדומה להצעת החוק הפרטית שלי אחרת יפגעו חופש הביטוי, זכות המחאה והזכות להפגין. דמוקרטיה חזקה יכולה להתגונן מפני טרור, להגן על עצמה מפני הסתה ברשת ובאותה מידה לדאוג שיישמרו על הזכות להפגין ולמחות, על חופש הביטוי ועל הזכות לבקר את מערכת המשפט ואת מערכת אכיפת החוק.

חבל שבמקום להילחם בטרור ברשת נטלו לעצמם ארדן ושקד כוח בלתי מוגבל שיוביל לסתימת פיות. ראש הממשלה עצר את ״חוק הפייסבוק״ המסוכן אך לא מהמניעים הנכונים ולא בגלל החשש לחופש הביטוי, אחרת אפשר היה להחזיר את הצעת החוק למימדיה הטבעיים. פניתי אליו ואמרתי לו, אם אתה באמת דואג לחופש הביטוי, קבל את ההסתייגויות שהגשתי ותחזיר את החוק למידותיו הראויות. זה לא קרה, כנראה שלא חופש הביטוי הדאיג אותו.

 

להאזנה לראיון המלא, לחצו על התמונה 

 

לקריאת הכתבה המלאה, לחצו על התמונה

לקריאת הכתבה המלאה, לחצו על התמונה

לקריאת הכתבה המלאה לחצו על התמונה

דמוקרטיה בנסיגה

רק לפני שבועות ספורים הדיח ראש ממשלת פולין שליש משופטי בית המשפט העליון, כולל את הנשיאה. אצלנו פה בארץ, כבר  מחדדים את העפרונות שכותבים את הצעת החוק הבאה שתפגע בבג״צ. אנו עדים לסדרת חקיקה וליוזמות שמרסקות את בית המשפט העליון ומנסות ״לרסנו״. הורדת גיל הפרישה של שופטים, חוק היועמ״שים, פסקת ההתגברות- הכל בשם ערך ״המשילות״. כל יוזמה נפרדת נראית מוטרפת והזויה אך במצטבר, וכשהיא מצטרפת למסע הדה לגיטימציה, יש כאן תוצאה אחת ברורה והיא סכנה לשלטון החוק והדמוקרטיהמדד הדמוקרטיה של מכון המחקר v-dem קבע לאחרונה שמדינת ישראל היא דמוקרטיה בנסיגה, מדדים שונים שנבדקו ומאפיינים מדינות דמוקרטיות, הראו כי ישראל יורדת בדירוג. אמשיך להיאבק ולהתריע. חייבים להחליף את הממשלה הרעה הזו- אחרת נתעורר בוקר אחד, לא רק עם מסקנות של מכוני מחקר אלא עם דמוקרטיה שהייתה ואיננה עוד. אמפריות נופלות לאט- מסתבר שדמוקרטיות גם כן. 

לצפייה בנאום ממליאת הכנסת, לחצו על התמונה

יו"ר ועדה משמש כשכיר חרב של ראש ממשלה חשוד בפלילים

וגם זה היה לנו, כשח״כ יואב קיש, יו״ר ועדת הכנסת, החליט לנצל את כוחו הפרלמנטרי ולהשתמש בוועדה כפלטפורמה בכדי לזמן חוקרים בפרשת תיקי נתניהו ״לבירור״ על ניגוד עניינים של ניצב ריטמן. גם לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, התריעו בפניו שלא ניתן לקיים דיון פרסנולי בעניינו של נחקר ושזה יהווה תקדים להתערבות הכנסת בחקירות של פוליטיקאים, הוא סרב לבטל את הדיון. יו"ר ועדה לא אמור לשמש כשכיר חרב של ראש ממשלה חשוד בפלילים. מיד קראתי לחברי באופוזיציה להחרים את הדיון. זה שיבוש מהלכי חקירה ונסיון להטות משפט. לא בכדי היועמ"ש הנחה את גורמי הפרקליטות לא להגיע לדיון. לאור המאבק נאלץ קיש להודיע על ביטולו. אמשיך להאבק בראשי הוועדות שמנצלים את כוחם הפרלמנטרי לקדם ראש ממשלה חשוד בפלילים.

לצפייה בדבריי במליאת הכנסת לח״כ קיש, לחצו על התמונה

 

לצפייה בתכנית הבוקר של רשת, לחצו על התמונה

לקריאת הכתבה המלאה, לחצו על התמונה

להאזנה לראיון עמי בתוכנית קלמן- ליברמן ברשת ב׳, לחצו על התמונה

לקריאת הכתבה המלאה, לחצו על התמונה

שמים את השחקנים במרכז הבמה- שדולה שהקמתי!

השחקנים והשחקניות הם המשאב העיקרי של התאטרון, למרות זאת זכויותיהם נרמסות והתאטראות אינם דואגים להם לזכויות סוציאליות ותנאים פנסיונים. הם לא כפופים ליחסי עובד מעביד, לא זכאים לימי מחלה או חופשת לידה ושחקנים ותיקים מגיעים לפת לחם. אנו, הציבור, שערב אחרי ערב מוחא להם כפיים כשהם מעשירים את עולמנו התרבותי, לא מודעים לפגיעה בזכויותיהם. לכן, ביחד עם חברי ח"כ יהודה גליק וארגון השחקנים שח"מ השקנו את השדולה לקידום מעמד השחקן והשחקנית בישראל על מנת להאיר את המציאות לאחר שהאורות כבים. השחקן הוא המשאב העיקרי של התאטרון, ועלינו להבטיח את הפסקת רמיסת זכויותיהם. כחלק מפעילות השדולה, הגשתי הצעת חוק לשמירה על זכויות האמנים, צעד משמעותי בדרך לשינוי.

להאזנה לראיון ברדיו 102FM בתוכנית ׳עצמאי בשטח׳, לחצו על התמונה 

 

כמה בתי מרקחת פתוחים בעיר שלכם בשבת?- הצעת חוק שיזמתי

עומר הוא פעוט בן שנה וחצי שסובל מאלרגיה לביצים. באחד מערבי השישי, לאחר שנחשף בבית חברים לביצים, הובהל לבית החולים עם אלרגיה קשה. לאחר שעות רבות במיון, הסכימו לשחררו ובתנאי שלהוריו יהיה בהישג יד, שני מזרקי "אפיפין". פה התחילה סאגה של חיפוש בית מרקחת פתוח. כי, בבית המרקחת היחיד שהיה בתורנות בשבת בירושלים לא החזיק את המזרק הנדרש, ובית המרקחת באבו- גוש נסגר רבע שעה לפני שהוריו של עומר הגיעו אליו. לבסוף, רק לאחר שביקשו עזרה בפייסבוק, נמצא המזרק המיוחל ועומר שוחרר לביתו. בסיפור הזה ובמקרים נוספים, שיתף אותי חברנו איתי גוטלר, חבר מועצת העיר בירושלים. לא יתכן שבעיר של למעלה מ- 800,000 תושבים, יהיה רק בית מרקחת אחד פתוח בשבת, וגם הוא לא יחזיק את כל התרופות. הצעת חוק שיזמתי יחד עם איתי נועדה לקבוע בחוק את החובה של כל רשות מקומית לדאוג לבית מרקחת שפתוח בשבתות וחגים, לקבוע את מספרם ולחייבם להחזיק את כל התרופות. לרשות מקומית יש חובה לדאוג לתושביה, בין היתר לבריאותם ולא יתכן כי פתיחת בתי מרקחת בשבת תהייה בגדר בחירה. 

לצפייה בנאום ממליאת הכנסת, לחצו על התמונה

אירוע 70 שנה לישראל- מארחת משלחות מכל העולם

לרגל חגיגות ה- 70 למדינה, כאשר ברקע סיומו של מושב סוער, חוק הלאום וחוק הפונדקאות שמשפיעים על תדמית ישראל בעולם, הגיעו 34 משלחות לארץ. בערב קבלת הפנים נאמתי את נאום הפתיחה כסגנית יו״ר הכנסת וכיו״ר המשלחת ליחסים עם הפרלמנט האירופי. הביקור של ארגוני הידידות בישראל היה הזדמנות להראות צדדים נוספים במדינת ישראל חבל שחקיקה גזענית ולא שוויונית, היא המראה שלנו בעולם.


 

מארחת בכנסת בני נוער מהעולם בפרויקט Hafia TEENTECH לזכרה של שירה צור ז״ל

שירה צור ז״ל, צוערת בקורס קצינים, נרצחה לפני כשנתיים בפיגוע באמרון הנציב. את הוריה עינת ודודי ואחיה עדי וגאיה הכרתי כאשר הגעתי לנחם אותם בשבעה ומאז אני מלווה אותם בהנצחה של שירה. שירה הייתה צעירה, חכמה ומיוחדת, שהתנדבה ורצתה להיות רופאה. ״קרן שירה״ לחדשנות, יזמות והייטק, הוקמה לזכרה. היא משלבת חדשנות וטכנולוגיה ומקרבת בני נוער מכל העולם ומכל שכבות האוכלוסיה, שיוצרים ומחדשים. השבוע אירחתי בכנסת את משפחתה של שירה ז"ל ואת הפיינליסטים של תחרות "Haifa Teen Tech", שהגיעו לרגל תחרות האקטון. 70 בני נוער שמגיעים לכאן, ולאחר מכן חוזרים לארצם והופכים לשגרירים צעירים למדינת ישראל.

ותודה לצוות היקר שלי, למתנדבים ולמתמחים המסורים שעושים עבודה מדהימה בלשכה!

שבת שלום חברות וחברים יקרים

שלכם ולמענכם, 

רויטל


עמוד הפייסבוק שלי: רויטל סויד עו"ד / Revital Swid
טוויטר: swid4@

צוות לשכתי עומד לרשותכם בכל עניין:
אדר הרשקוביץ, יועצת פרלמנטרית: 054-7917156.

עידו בן תורה, יועץ פרלמנטרי: 054-5649890.


להסרה מרשימת התפוצה יש ללחוץ על הקישור בתחתית העמוד