חברות וחברים יקרים,

נאבקים ללא לאות. בשבועות האחרונים אנו מנהלים באופוזיציה מאבק עיקש ונחוש מול הקואליציה. כיחידה אחת אנו נאבקים ללא פשרות בכל החוקים המעוותים של ממשלת נתניהו. לא קצבאות הנכים, מצוקת הדיור, ילדים חולי סרטן, הביטוח הסיעודי הקולקטיבי, לא ניצולי השואה ובכלל לא מעמד העובד הם שמטרידים את הקואליציה. במקום חוקים לרווחת האזרחים, הם עושים ״מכירת חיסול״ בחוקים שכל מטרתם הוא רווח פוליטי. חוק ההמלצות, חוק עונש מוות למחבלים וחוק המרכולים, הם רק חלק מרשימה ארוכה של חוקים ״שמשרתים״ את בעליהם ולא את הציבור. לכולם מטרה אחת ויחידה: הישרדות פוליטית של ממשלת נתניהו.

הגיעה העת שבמדינת ישראל תהיה הנהגה אחראית שתעבוד עבור הציבור ולא תנהג במדינה כבשלה. הנהגה שתבלה לילות לבנים בדיונים על חוקים שנועדו עבור הציבור. אנו נמשיך להילחם עד שהממשלה הזו תכלה את ימיה.
 

ובנימה אישית, מקווה שיהיה סוף שבוע רבוי בגשמי ברכה, שכולם מכורבלים בבית עם אווירה משפחתית וסיר חמין.

חוק המלצות, עונש מוות למחבלים וחוק המרכולים- ימי פומפיי האחרונים

זה נראה כמו מכירת חיסול ומרגיש כמו מכירות חיסול. בשבועות האחרונים עוסקת הממשלה והעומד בראשה באופן אובססיבי בחקיקה שכל מטרתה הישרדות פוליטית והצגת הישגים מדומים בפני ציבור בוחריהם. ראש הממשלה נתון תחת חקירות, חלש וסחיט. לכן, בעוד הוא עסוק בהעברת חקיקה פרסונאלית עבור עצמו, במסע דה - לגיטימציה נגד המשטרה ובהישרדות פוליטית, מרגישות המפלגות החברות בקואליציה שכל אחת צריכה להציג הצעת חוק מופרכת, שהיא למעשה קמפיין פוליטי. החרדים עם חוק המרכולים, ישראל ביתנו עם חוק עונש מוות למחבלים שאגב כבר קיים היום על פי החוק, והפרקליטות הצבאית לא דורשת אותו ולא בכדי, והבית היהודי עם, איך לא, מסע להשמדת בית המשפט העליון. הממשלה הזו כבר מזמן לא מבצעת את עבודתה ואנחנו נמשיך להילחם בה, בחוקיה ובספינים הפוליטיים. ימי ממשלת פומפי האחרונים

לצפייה בראיון עמי בתכנית הבוקר של אור ומאיה, בערוץ 14 לחצו על התמונה

 

 

לצפייה בנאומי מהמליאה, לחצו על התמונה

 

משפחות חללי פיגועי טרור יבחרו את מקום הקבורה- הצעת חוק שלי שעברה בטרומית

בעוד הממשלה מעבירה חקיקה שלא באמת משרתת את הציבור, הצעת חוק שהגשתי עברה השבוע בקריאה טרומית. מדינת ישראל למודת השכול חייבת לסייע למשפחות השכולות בחרדת קודש ולא להערים עליהן קשיים מיותרים. הצעת חוק תאפשר למשפחה שאיבדה את יקירה בפעולת איבה לבחור את הבחירה האנושית ביותר- הבחירה היכן ייקבר. לא יתכן שברגעי השבר תאלץ משפחה להתמודד עם הליכים סבוכים, בירוקרטיה והוצאות כלכליות שעשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים.
עידו בן ארי ז"ל, נרצח בפיגוע בשרונה. משפחתו ביקשה לטמון אותו, קרוב אליהם, בעיר הולדתו יבנה. חברה קדישא הערימו קשיים, דרשו סכומי עתק, והכל כיוון שעידו התגורר ברמת גן. רק בזכות מעורבתו של סגן ראש העיר יבנה עידו ז״ל נטמן סמוך למגוריי משפחתו. חברנו מאיר בן הרוש, חבר מועצת העיר יבנה, שיתף אותי במקרה ויחד יזמנו הצעת חוק שתאפשר למשפחת קורבן פיגועי טרור לקבוע את מקום קבורתו של יקירם, מבלי תלות במקום מגוריו. אני מקווה שבהצעת החוק שעברה השבוע בקריאה טרומית, לא יעשה שימוש. 

עוד יוזמה להחלשת בג"צ מבית היוצר של שרי הבית היהודי

חייבים להיות ערים לכך שמתרחש תהליך מסוכן, בו מצד אחד ראש הממשלה עורך מסע דה לגיטימציה לשומרי הסף לשם הישרדות פוליטית, ומצד שני בנט ושקד מנסים בכל הכוח לרסק את בית המשפט העליון ואת בג״צ, על מנת להעביר חקיקה אנטי חוקתית ואנטי דמוקרטית. שילוב הכוחות הזה מסוכן לשלטון החוק במדינת ישראל. רק אתמול הכריזה שרת המשפטים על יוזמה חדשה להעברת רוב סכסוכי הקרקעות בשטחים מבג״צ למחוזי. במסווה של הפחתת העומס מבית המשפט העליון, היא מנסה להעביר יוזמה נטו פוליטית שתחליש את בג״צ ותהווה מעין ״סיפוח משפטי״. זו מתווספת ליוזמת חוק יסוד החקיקה שהכריזו עליה בנט ושקד וכל מטרתה למנוע מהעליון לבטל חוקים אנטי חוקתיים של הכנסת. התנאים הדרקוניים שהציבו שרי הבית היהודי לא מציגים שום איזונים ובלמים. הם משולים ל-D9 שדוהר לדרוס את בית המשפט העליון בכוונת מכוון. מה שווה בג״צ אם אנחנו לא שולטים בו?! לא ניתן להם לרסק את שלטון החוק, נמשיך להיאבק ולהאיר זרקור חזק על כל יוזמה מסוכנת שמתכסה באצטלה של יוזמה משפטית לגיטימית.


להאזנה לראיון עמי בתכנית ״כאן אייכלר״ ברשת ב' לחצו על התמונה


תארו לעצמכם שנשיא המדינה לא יטיל את הרכבת הממשלה על מועמד שמצוי תחת חקירה- הצעת חוק שהגשתי

הצעת החוק שיזמתי קובעת שנשיא המדינה לא יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת שנמצא תחת חקירה בעבירה מסוג פשע. על פי הצעת החוק במידה ויבחר מועמד המצוי תחת חקירה כאמור, הוא ימנה במקומו חבר כנסת אחר שירכיב הממשלה או שהבא בתור ברשימה יעשה זאת. הצעת החוק תמנע את הטענה ״שחקירות משנות את פני ההסטוריה״ וש״ראש ממשלה מחליפים רק בקלפי״. כך, מלכתחילה נשיא המדינה לא יטיל את הרכבת הממשלה על אדם שמצבו המשפטי לא נהיר וברור. אמות המוסר הנדרשות מנבחר ציבור, השמירה על שלטון החוק, על יציבות המערכת וכן אמון הציבור מחייבים אותנו להסדיר בחוק מצב בו מועמד לראשות ממשלה, המצוי תחת חקירה פלילית בעבירה מסוג פשע, לא ירכיב ממשלה.

ניהול הוא מקצוע - מנכ״ל בית חולים לא חייב להיות רופא

פקודת בריאות העם מאפשרת היום למי שאינו רופא לשמש כמנהל בית חולים. אך מסתבר שבתי החולים מציבים כתנאי במכרז, שרק מי שבהכשרתו הוא רופא, יוכל להגיש מועמדות. ניהול זה מקצוע, וכשם שמנכ"ל משרד הבריאות אינו רופא ומנכ"ל אל-על אינו בהכרח טייס, על בתי החולים לפתוח את המכרזים לאנשים בעלי הכישורים המתאימים ובעלי נסיון בניהול מערכות מורכבות. מנכ"ל בית חולים לא נדרש לטפל בחולים, אלא לנהל ארגון מורכב, המעסיק מאות עובדים ושולט בתקציבים גדולים, על כן עליו להיבחן בכישורים אלו ולא בהכשרתו הרפואית. הצעת החוק שהגשתי תאפשר למנהלים מוכשרים להתמודד במכרזים ותפתח דלתות למועמדים ראויים.

מורשתו של הנשיא יצחק נבון נדרשת היום יותר מתמיד

לפני מספר חודשים פנה אליי ארז נבון, בנו של נשיא המדינה, יצחק נבון ז"ל ושיתף אותי ברצונו להקים אתר מורשת להנצחת פועלו של אביו. נרתמתי מיד ליוזמה ויחד עם ח״כ שולי מועלם, הגשתי הצעת חוק להנצחת מורשתו של הנשיא נבון, אליה הצטרפו חברי כנסת מכל סיעות הבית. דווקא בימים אלו, בהם הפילוג והשיסוי מגיעים מההנהגה, הנצחת מורשתו של נבון, שראתה באחדות העם, הלכידות החברתית והעמקת תחושת הסולידריות בין כל שכבות האוכלוסייה, ערך לאומי, נחוצה ונכונה יותר מתמיד.

שבוע שעבר בעקבות הצעת החוק שהגשנו ואחרי פגישה עם שר האוצר כחלון ושרת המשפטים שקד, קיבלה הממשלה הצעת מחליטים להקמת מיזם תיירותי, חינוכי ותרבותי להנצחתו של הנשיא נבון ולהנצחת מורשת יהדות ספרד, הקמה של מכון מידע ומוזיאון על חייו, פועלו ומורשתו. חברה ישראלית מאוחדת ומלוכדת חייבת ליישם את המורשת במציאות.


להאזנה בדבריי במליאה, לחצו על התמונה

חייבים למנוע הסלמה של אלימות במשפחה

השבוע ערכתי כינוס בנושא "אלימות במשפחה-חייבים למנוע הסלמה" בשיתוף עם עמותת ׳בשבילך׳ שהיו״ר העומד בראשה הוא חברנו שלום קוטלר. 200,000 נשים ו- 600,000 ילדים חיים כיום בצל האלימות. בארץ פועלים מספר מרכזים המציעים טיפול והרחקת הגבר האלים מהבית, אך משום מה, הרשויות לא מפנות גברים למרכזים. מחקר שהזמנתי ממחלקת המחקר והמידע של הכנסת מלמד שגברים רבים אינם מודעים למרכזי הטיפול או ליכולת למעבר לדירות שתאפשרנה להם הרחקה מהבית- לצד טיפול. המשטרה והרווחה נוקטים עדיין ״בפתרון המיידי והמוכר״ הוצאת הנשים מביתן והעברתן למעונות לנשים מוכות. למרכזים הטיפוליים יש יכולת משמעותית לשנות את תמונת המצב, לסייע במתן טיפול צמוד הכולל מגורים ולמנוע הסלמה של האלימות.

פרט מעניין ששיתפה אותנו בו המפקחת המעצרים הארצית בשירות המבחן, יפעת בר, הוא על התוכנית הממשלתית שהתגבשה לאחרונה בוועדה הבינמשרדית למניעת אלימות במשפחה: זיהוי אלימות במשפחה כבר בשלבים המוקדמים, במרפאות קופות החולים ובלשכות התעסוקה. שיתוף הפעולה בין הרשויות, המשטרה, משרד הרווחה והמרכזים הוא מחויב מציאות והוא יכול לשנות מציאות של משפחות רבות.

 

כשנשיאת בית משפט, שופטים והרב הראשי לישראל תומכים בהצעת חוק

מאז שהתחלתי לעסוק בנושא של זכותו של כל ילד לקשר עם הוריו, הסיפורים הכאובים, המורכבים והמטלטלים של אמהות ואבות המנותקים מקשר עם ילדיהם לא פוסקים להגיע אליי. חברים, בני משפחה, וגם שר וחברי כנסת שיתפו אותי על מכרים שלהם שחוו כהורים ניתוק קשר עם ילדיהם. מסתבר שהתופעה לא פוסחת על אף אחד, היא לא ייחודית למגזר או מגדר, שכבה סוציאלית או מקום מגורים. היא מתדפקת על דלתות של רבים וניתן וצריך לטפל בה כבר בניצניה. הצעת החוק שיזמתי נועדה להציל נפשות של אלפי ילדים שאינם זוכים למימוש זכותם הבסיסית. בית המחוקקים חייב להידרש לנושא לראשונה, וליצור מנגנון מהיר לטיפול בתופעה ובעיקר, להשקיע במערך טיפולי שעבר הכשרה ייעודית וביצירת הליך משפטי יחודי ומהיר. במערכת מברכים על הצעת החוק והיא זוכה לתמיכה נרחבת מנשיאת בית המשפט לענייני משפחה, הרב הראשי לישראל, דויד לאו, שופטים ועורכי דין שהשתתפו לאחרונה בפאנל על הצעת החוק.

לצפייה בדבריי במליאה לחצו על התמונה

להאזנה בדבריי בתוכנית "עושים צהריים עם יעל דן" לחצו על התמונה

 

משמיעים את זעקת הציבור

ניהלתי את הדיון על חוק ההמלצות במליאה בלילה הראשון של הפיליבסטר משעה 1 בלילה ועד 5 וחצי לפנות בוקר. החוק המעוות שמשרת רק נבחרי ציבור וארגוני פשיעה אמנם עבר אך המאבק שהפגינה הסיעה, האופוזיציה, וכל אחד מאיתנו, היה נחוש.

השבוע נאלצה הקואליציה להסיר את חוק המרכולים מסדר היום בזכות המאבק העיקש שלנו, אותו נמשיך גם בשבוע הבא.

בכל יום נשמיע את זעקת הציבור שמאס בפילוג, בשיסוי ובממשלה שדואגת לעצמה.


להאזנה לראיון עימי ברשת מורשת, לחצו על התמונה
 

מובילים בדמוקרטיה

גאה להיות מדורגת במקום הרביעי מתוך 93 חברי כנסת, בהובלת שיח המקדם ערכים דמוקרטיים, זכויות למיעוטים, שיוויון, סובלנות, כבוד וחופש הביטוי. מתוך עשרת חברי הכנסת שמובילים את השיח הדמוקרטי, חמישה מהם הם מסיעת המחנה הציוני! אנו נמשיך להוביל את המאבק בשיח הבריוני, האלים, המפלג והמשסה עד שיחדלו הניסיונות לרמוס את ערכי הדמוקרטיה.
מחקר שערכו ד"ר ענת בן דוד וציפי לזר שואף מהמעבדה למדיה ולמידע לקראת "כנס דב לאוטמן למדיניות החינוך" שהתקיים באוניברסיטה הפתוחה.


ובין לבין....

אין כמו תא אופק, חברה צעירים וערכיים, והפעם באוניברסיטת בן גוריון בנגב. השתתפתי בפאנל באונברסיטה על נשים בפוליטיקה, במערכת המשפט, על השוואת שכר והתמודדות עם מקומות תעסוקה בהם ישנה אפליה מובנית. החברה מתא אופק אירגנו את הפאנל אליו הגיעו עשרות סטודנטים וסטודנטיות לשמוע ולהשמיע.

שבת שלום חברות וחברים יקרים,

שלכם ולמענכם,

רויטל


עמוד הפייסבוק שלי: "רויטל סויד עו"ד / Revital Swid"
צוות לשכתי עומד לרשותכם בכל עניין, טלפון בלשכה:  02-6408192
אדר הרשקוביץ יועצת פרלמנטרית: 054-7917156.
מישל לוי דוברת: 054-6607333.


להסרה מרשימת התפוצה יש ללחוץ על הקישור בתחתית העמוד.