חברות וחברים יקרים,

יהונתן גפן, גידי גוב, דודו אלהרר בכותרות, עם התבטאויות שמוטב היה ולא היו נאמרות. שר ביטחון שמורה שלא להשמיע את שיריו של גפן, מתעלם מחופש הביטוי ומנסה לפגוע בעצמאות התחנה שאמורה להתנהל ללא השפעות פוליטיות. עוד הגדיל לעשות כאשר בחר להתעמת עם היועץ המשפטי לממשלה והודיע שהוא מונחה על ידי ׳חוק השכל הישר׳ ולא על ידי היועץ. 
האמירה של ליברמן מייצגת את הקואליציה, כך הם חושבים וכך היא פועלים. שלטון שלא רואה לנגד עיניו את ערכי הדמוקרטיה. השררה מעוורת. פני הדור כפני הקואליציה, שר הביטחון מנסה לסתום פיות, חורג מסמכותו, מנסה להשפיע על עצמאות התקשורת וגם מתריס נגד שלטון החוק והיועץ המשפטי לממשלה.   
ביקור ההיסטורי של סגן הנשיא פנס. לצד התחושה החגיגית, התמיכה ומחיאות הכפיים בכנסת, הדהדה האמירה של סגן הנשיא על המחויבות לפתרון שתי המדינות. מצער, ומשקף מציאות, שמחיאות הכפיים הגיעו רק מצד חלק מחברי האופוזציה. נמשיך לפעול ולהיאבק למען מדינה יהודית ודמוקרטית.

מה שווה יועץ משפטי אם אנחנו לא שולטים בו?

הצעת החוק למינוי יועצים משפטיים, שתאפשר לשר, באמצעות וועדת איתור, לבחור את היועץ המשפטי למשרדו עברה בקריאה טרומית. מטרת החוק ברורה: "לנקות" את הפונקציות שמפריעות לגורמים הפוליטיים לקדם את המדיניות שלהם. יועץ משפטי לא מגיע עם אג'נדה מבית. תפקידו הוא לאתר נתיבים משפטיים ליישום מדיניות השר תוך שמירה על שיקול דעת עצמאי, ועל שלטון החוק. כל מה שהשר צריך לדאוג לו- זה לפעול במסגרת החוק. אם עד היום לא הייתה לשר הממונה כל השפעה על תהליך המינוי , הרי שהצעת החוק באה ליישם את עקרון העל- ״מה שווה יועץ משפטי אם אנחנו לא שולטים בו?״. כשמקדמים מדיניות שחורגת מגבולות החוק ונושקת לגווני האפור, הכי נוח להאשים את היועץ המשפטי שעומד על המשמר. זהו צעד נוסף במסע ובו סידרת חוקים שכל מהותם להחליש ולפגוע בשלטון החוק. אמשיך להיאבק ביוזמות שמאיימות על עצמאותם של שומרי הסף. להאזנה בראיון עימי בתוכנית של רינו צרור בגלי צה"ל, לחצו על התמונה


פייסבוק חייבת לאפשר דיווח ישיר על הטרדה מינית

26% מהתלונות שהוגשו נגד הרשתות החברתיות בארץ בשנת 2017 הן על הטרדות מיניות. בעוד שפייסבוק מאפשרת למשתמשים ברשת החברתית לדווח בקלות ובמהירות על תוכן המכיל אלימות, שיימינג וספאם, היא לא מאפשרת תלונה מהירה ונגישה על תוכן המהווה הטרדה מינית. הטיפול המיידי בתוכן פוגעני מינית הוא מחויב מציאות ועל פייסבוק לקחת אחריות ולקדם לחצן שיאפשר לא רק דיווח מהיר אלא גם הסרה מיידית של התוכן. כיו״ר השדולה למרחב הוירטואלי פניתי לפייסבוק העולמי בדרישה להוסיף כפתור דיווח על הטרדה מינית, שכל עוד שהתוכן קיים הפגיעה המינית נמשכת. אנו מצויים במאבק עולמי נגד הטרדות מיניות וקמפיין MeToo צבר תעוצה ברחבי העולם, פייסבוק חייבת לקחת אחריות ולהגן על המשתמשים ברשת. 

ייצוג שיוויוני הולם בבית המשפט העליון

בקרוב ימונו שני שופטים לבית המשפט העליון. הרשימה מכובדת וראויה אך בולטת בה העובדה שמתוך 25 מועומדים יש רק 5 שופטות. מערכת המשפט שוויונית, אך בבית המשפט העליון קיים חוסר שוויון מגדרי ומכהנות בו 4 שופטות בלבד. נשים אינן צריכות להתקדם אך ורק בשל היותן נשים, אך הרשימה כוללת מועמדות ראויות, בעלות שיעור קומה משפטי שאינן נופלות מעמיתיהן השופטים. פניתי לנשיאת העליון השופטת אסתר חיות ולשרת המשפטים בקריאה למנות לפחות שופטת אחת לכס השיפוט, יחד עם חברות כנסת וארגוני הנשים, נעמת, ויצ"ו, אמונה ועוד. פסיקותיו של בית המשפט העליון הטמיעו לאורך השנים את עיקרון ייצוג הולם לנשים במקומות עבודה, בחקיקה ועוד. אך טבעי הוא שגם במינוי שופטים לבית המשפט העליון ייושם עיקרון זה.

 

לצפייה בראיון עימי בתוכנית הבוקר של ניב רסקין, לחצו על התמונהלהאזנה עימי בראיון בתוכנית של רינו צרור, לחצו על התמונה
"מעריב"

לפתוח הדלת לנפגעי עבירה בהליכי גישור פלילי- הצעת חוק שיזמתי

עמדתו של קרבן העבירה בהליך הפלילי היא משמעותית. המחוקק הכיר כבר בשנת 2001, בזכויותיהם של נפגעי העבירה ועיגן אותן בחקיקה. לקורבנות העבירה זכות להביע עמדה בצמתים עיקריים של ההליך הפלילי ובין היתר לפני הסדרי טיעון ובטיעונים לעונש. בשנים האחרונות גובר השימוש בהליכי גישור שאינם מוסדרים בחוק במהלך התיק הפלילי. התוצאה היא שנפגע העבירה נעדר מהליך הגישור, קולו מושתק והוא לא זוכה ליומו בבית המשפט. ההחלטות המתקבלות בהליך זה הן גורליות, ולא אחת התיק מוכרע בהן. לאחרונה, בתיק אלון קסטיאל, נמחקה אחת המתלוננות נגדו על אונס, במהלך הליך הגישור ומבלי שהשופט שמע אותה. הצעת חוק שהגשתי תפתח את שערי בית המשפט בהליך הגישור ותאפשר לקורבן העבירה להשמיע קולו בפני השופט המגשרזכותו הבסיסית ביותר של נפגע עבירה היא הזכות להשמיע ולהישמע.

​​​​

"חוק המישוש" בוטל- מוטב מאוחר מלעולם לא

לפני שנתיים, בעיצומו של גל הטרור, הוציאה משטרת ישראל ממחשכי המרתפים את הצעת חוק המימוש, שמאפשרת לשוטרים לבצע חיפוש גופני על כל אדם, גם כאשר לא קיים חשד, באצטלה של צורך בטחוני. החשש העיקרי היה שהחוק ייצור פרופייליניג ויפגע בעיקר בשחומי עור, אתיופים ויאפשר חיפוש פוגעני בנשים. ניהלנו מאבק בוועדת חוקה נגד החוק והשבוע, כאשר התבקשנו בוועדה להאריך את תוקפו בשלוש שנים, דרשנו נתונים על השימוש שנעשה בו והאם באמת היה בו צורך בטחוני. מסתבר, כי לא סתם לא קודם חוק המישוש בממשך שנים, והשימוש שנעשה בו היה לא עניני ולא עקב המצב הביטחוני. לא הארכנו את תוקפו של החוק והוא בוטל. אסור היה לחוק המישוש לבוא לעולם- מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.

לצפייה בנאומי במליאה לחצו על התמונה

באשדוד נאבקים בחוק המרכולים הפוליטי

על חודו של קול עבר חוק המרכולים שבמקרה הטוב לא ישנה מאומה ובמקרה הרע יגרום ליותר חילול שבת ויפר את הסטטוס קוו בין חילונים לדתיים. בעוד שהשר דרעי הצהיר שהחוק לא ישנה מאומה, ובכך הסגיר שמטרת החוק היא הישרדות ורווח פוליטיים. הרי, שח"כ גפני מיהדות התורה הוקלט בכנס סגור אומר כי יקדם מסלול אכיפה מוגבר לפיקוח על שמירת השבת במרחב הציבורי. השבת היא ערך יהודי וסוציאלי. אמירה שהוציאה אלפים בשבת האחרונה להפגנה באשדוד. רשויות מקומיות שלא תיכננו לפתוח מרכולים בשבת רצו לחוקק חוקי עזר. ואילו ערים, בהם מרכזים מסחריים פעלו עד היום בשבת באין מפריע, מוצאות עצמן מתמודדות עם הפגנות. אז אולי יוזמי החוק רצו למנוע חילול שבת אך בדורסנותם גרמו לא רק לפילוג בעם, אלא גם לפגיעה בכבודה של השבת. 

לצפייה בנאומי במליאה לחצו על התמונה

מבחני לשכת עורכי הדין שוב מגיעים לדיון בכנסת

השינוי שנערך במתכונת בחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין היה מחוייב מציאות. הוא נועד לייצר מבחן שבודק הבנה מעמיקה של חומר, יכולת התנסחות והתמצאות בדין המהותי ולא רק יכולות שינון ודין פרוצדוראלי. יחד עם זאת, את המתמחים אשר נבחנו במתכונת החדשה לראשונה היה נדרש להכין בהתאם ו״כללי המשחק״ היו צריכים להיות ידועים מראש. תוצאה לפיה רק 34% מהמתמחים עברו את הבחינה ואחוז מעבר נמוך מאי פעם מדברת בעד עצמה. לאחר פרסום התוצאות יזמתי דיון בוועדת חוקה בנושא, הנבחנים תיארו מדם ליבם כיצד הגיעו לבחינה שונה ממה שנערכו אליה לצד זמן דחוק ובלתי אפשרי. בקרוב נתכנס לישיבה מצומצמת עם נציגי המתמחים ועם לשכת עורכי הדין. בכדי שלא נמצא עצמנו מתכנסים בוועדת חוקה שוב, עם הנבחנים הבאים שהשקיעו את כל מרצם בהכנה לבחינה עלינו גם לדאוג שתהייה הפקת לקחים לנבחנים הבאים.
לצפייה בדבריי בוועדה, לחצו על התמונה

תעמולת בחירות בעידן הרשת

תשדירי תעמולת הבחירות הם ארכאיים והחוק הקיים, משנת 1959, מטיל מגבלות שאינן מתאימות לעידן האינטרנט. ועדה ציבורית בראשות נשיאת העליון בדימוס, השופטת בינייש, ובה חבר גם השר לשעבר אופיר פינס, הגישה השבוע לוועדת חוקה את מסקנותיה והמלצה להצעת חוק שתאפשר פיקוח על תשדירי התעמולה על בסיס הוגנות, שקיפות ושוויון.  

במערכת הבחירות בארצות הברית נחשפנו להתערבות מדינה זרה במערכת בחירות. מאות אלפי ״בוטים״, שהם פרופילים מזויפים שמקורם רוסי, העלו באופן קבוע תכנים שהשפיעו השפעה בלתי הוגנת ושקרית על הגולשים ברשת. המלצות הוועדה לא מתייחסות לשאלה האם לרשת החברתית חובה או אחריות למנוע, או לפחות לדווח, על התערבות של מדינה זרה במערכת הבחירות בארץ. אין ספק שזהו אחד האתגרים העיקריים שעלינו להתמודד עמם.

לצפייה בדבריי בוועדה לחצו על התמונה

יום השואה הבינלאומי- זוכרים את הקורבנות מחוייבים לניצולים

השבוע ציינו בכנסת את יום השואה הבינלאומי. השואה צרובה בזכרון של העם היהודי, החברה הישראלית וכל יהודי באשר הוא, ויום השואה הבינלאומי מזכיר לעולם כולו את התהום העמוקה אליה יכולה להתדרדר האנושות. המדהים הוא שרק בשנת 2005, לאחר התערבות משרד החוץ, החליט האו"ם לציין יום זה. ניתן היה לצפות כי לאחר שהאנושות עמדה נדהמת מול זוועות הנאצים, הגזענות והאנטישמיות ייעלמו לבלי שוב, אך לא כך הוא וטבח והרג שיטתי לא פסו מן העולם והאנטישמיות מרימה ראש. אך לצד החובה לזכור ולא לשכוח את קורבנות השואה, עלינו כחברה מוטלת החובה לזכור ולא לשכוח כל יום, גם את הניצולים, שחלקם חיים כיום בעוני מחפיר, נאלצים לבחור בין מזון לתרופות. זו תעודת עניות ש-73 שנים אחרי, מדינת ישראל לא מאפשרת לניצולי השואה לחיות בכבוד- זו חובתנו.

לצפייה בנאומי במליאה לחצו על התמונה

מייצגת את הכנסת בטקס הזיכרון  לחללי ספינת אגוז

ארבעים וארבעה חללי ספינת העפלה ״אגוז״ נספו כאשר טבעה ספינתם במסגרת מסע עלייתם ארצה ממרוקו לפני 30 שנה. רק 22 גופות נמשו מן המים ונטמנו באל חוסימה שבמרוקו והיתר נותרו במעמקי המצולות. יו״ר הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו, התחייב שלא ינוח עד אשר יביא להעלאת עצמותיהם ובמשך שנים פעל לשם כך.  30 שנה חלפו, עד אשר ממשלת ישראל בראשותו של יצחק רבין ז"ל, קיימה משא ומתן עם מלך מרוקו והצליחה להביא להעלאת גופות החללים לקבורה בירושלים. ייצגתי את הכנסת כסגנית היו״ר בטקס לזכר חללי ספינת אגוז בהר הרצל, ביחד עם בני משפחותיהם ילדים, אחים, נכדים, נינים, התייחדנו עם זכרם.

ובין לבין...

דיונים מרתקיים בכנס "שולחנות עגולים" ביוזמת המשמרת הצעירה ותאי אופק. מחדדים עקרונות על נושאים כלכליים, מדיניים וחברתיים, בבית התק"מ. 

המחנה הציוני מגיע ל"יום ביישוב" והפעם בעפולה ובסביבה. יחד עם חברי ח"כ זוהיר בהלול התארחנו במועצה אזורית שיבלי. יחד עם ראש המועצה נעים שיבלי ומכובדי הכפר ביקרנו במרכזי יום לקשיש ברחבי המועצה.


אירוע לכבוד חג המולד בכנסיית סאן ג'ורג' ביפו היפה. יחד עם חברי ח"כ עמיר פרץ, הבישוף דימסקנוס, שופט בית המשפט העליון ג'ורג' קרא, ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי וחברים.

כיו״ר ארגון הידידות הפרלמנטרית של ישראל וספרד אירחתי בכנסת משלחת מנהיגים פוליטיים צעירים לשיחה על בית המחוקקים הישראלי, המציאות הביטחונית המורכבת, הצבעות חד צדדיות באו״ם וזכויות אדם.


שבת שלום חברות וחברים יקרים

שבת שלום, 

שלכם ולמענכם, 

רויטל


עמוד הפייסבוק שלי: "רויטל סויד עו"ד / Revital Swid"
צוות לשכתי עומד לרשותכם בכל עניין:
אדר הרשקוביץ יועצת פרלמנטרית: 054-7917156.
מישל לוי דוברת: 054-6607333.


להסרה מרשימת התפוצה יש ללחוץ על הקישור בתחתית העמוד.